Jamroży Marcin, Sprzedaż nieruchomości w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - kilka uwag o sprawach kontrowersyjnych

Artykuły
Opublikowano: PP 2011/12/6-8
Autor:
Rodzaj: artykuł

Sprzedaż nieruchomości w świetle umów o unikaniu podwójnego opodatkowania - kilka uwag o sprawach kontrowersyjnych

Tekst jest oparty na wybranych tezach wystąpienia na Konferencji „Opodatkowanie nieruchomości” zorganizowanej w Poznaniu w dniu 6 października 2011 r. przez Wielkopolski Oddział KIDP pod patronatem Wolters Kluwer.

Zysków ze sprzedaży majątku nieruchomego dotyczy art. 13 ust. 1 konwencji modelowej OECD – dalej KM OECD, na której to zostały oparte umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarte przez Polskę: „Zyski osiągane przez rezydenta umawiającego się państwa z przeniesienia własności majątku nieruchomego, o którym mowa w artykule 6, i położonego w drugim umawiającym się państwie, mogą być opodatkowane w tym drugim państwie”. Wynika z tej normy, że zyski takie mogą być opodatkowane zarówno w państwie położenia nieruchomości, jak i w państwie rezydencji (miejsca zamieszkania lub siedziby) podatnika. Ale państwo rezydencji stosuje jedną z metod unikania podwójnego opodatkowania: metodę zaliczenia (kredytu podatkowego) albo metodę zwolnienia (wyłączenia).

Przykład

Jan Kowalski...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX