Kowalewska Małgorzata, Składanie oświadczeń woli w formie szczególnej przez osoby niemogące czytać (po nowelizacji k.c.)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2011/7-8/80-88
Autor:
Rodzaj: artykuł

Składanie oświadczeń woli w formie szczególnej przez osoby niemogące czytać (po nowelizacji k.c.)

1.Uwagi wstępne.

Z dniem 16 IV 2010, na mocy ustawy z 8 I 2010 o zmianie ustawy – Kodeks cywilny , przestał obowiązywać przepis art. 80 k.c., zgodnie z którym, jeżeli osoba niemogąca czytać miała złożyć oświadczenie woli na piśmie, oświadczenie to powinno być złożone w formie aktu notarialnego. W wyniku wprowadzonych zmian podmioty objęte hipotezą normy wyrażonej w art. 80 k.c., w tym przede wszystkim osoby ociemniałe i niewidome, zostały wyłączone spod szczególnej ochrony ustawodawcy i uwolnione od dyskryminujących, w ich mniemaniu, skutków obowiązywania wspomnianej regulacji.

Wobec powtarzających się od lat apelów o podjęcie aktywności legislacyjnej w tej materii – napływających od przedstawicieli środowisk prawniczych, Polskiego Związku Niewidomych i organizacji społecznych zrzeszających osoby ociemniałe – podjęta inicjatywa ustawodawcza zasadniczo zasługuje na aprobatę. Pomimo jednak entuzjastycznych reakcji zainteresowanych środowisk wprowadzone zmiany należałoby traktować jedynie jako zapowiedź...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX