Jezusek Andrzej, Sekwencja kary pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności jako reakcja na popełnienie przestępstwa (art. 37b k.k.)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2017/5/80-94
Autor:
Rodzaj: artykuł

Sekwencja kary pozbawienia wolności i kary ograniczenia wolności jako reakcja na popełnienie przestępstwa (art. 37b k.k.)

1. Wprowadzenie. Ustawą z 20.02.2015 r. kodeks karny został uzupełniony o art. 37b, który przewiduje, że sąd w sprawie o występek zagrożony karą pozbawienia wolności, niezależnie od dolnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego w ustawie za dany czyn, może orzec jednocześnie karę pozbawienia wolności w wymiarze nieprzekraczającym 3 miesięcy, a jeżeli górna granica ustawowego zagrożenia wynosi przynajmniej 10 lat – 6 miesięcy, oraz karę ograniczenia wolności do lat 2. Zarówno w uzasadnieniu rządowego projektu nowelizacji kodeksu karnego , jak i w literaturze , instytucję przewidzianą w tym przepisie określono mianem kary mieszanej lub kary kombinowanej. Nazwa ta jest nieadekwatna z dwóch powodów. Po pierwsze, sugeruje, że mamy do czynienia z nowym rodzajem kary, odrębnej od kar wymienionych w art. 32 k.k. Zapatrywanie takie jest nietrafne. Po drugie, mianem kary mieszanej równie dobrze można by nazwać przypadek, gdy sąd wymierza skazanemu jednocześnie karę pozbawienia wolności...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX