Krawczyk Jakub, Sędziowie honorowi jako przejaw udziału czynnika społecznego w postępowaniu sądowoadministracyjnym - możliwości wprowadzenia instytucji w Polsce na podstawie analizy niemieckiej ustawy o sądownictwie administracyjnym z dnia 21 stycznia 1960 r.

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2019/3/161-174
Autor:
Rodzaj: artykuł

Sędziowie honorowi jako przejaw udziału czynnika społecznego w postępowaniu sądowoadministracyjnym - możliwości wprowadzenia instytucji w Polsce na podstawie analizy niemieckiej ustawy o sądownictwie administracyjnym z dnia 21 stycznia 1960 r.

Streszczenie: Opracowanie zawiera analizę niemieckiej ustawy w zakresie udziału sędziów honorowych w postępowaniach przed sądami administracyjnymi i ewentualnych możliwości wprowadzenia go do polskiego porządku prawnego. Skoro polska konstytucja ustanawia zasadę udziału społeczeństwa w sprawowaniu wymiaru sprawiedliwości, nie wiadomo dlaczego, przy założeniu, że sądy administracyjne, podobnie jak sądy powszechne, wydają orzeczenia, instytucja ławników nie została w tym konkretnym postępowaniu przewidziana, podczas gdy mogą oni brać udział w orzekaniu w sądach cywilnych i karnych. Punktem wyjścia do rozważań jest konstytucyjne pojęcie orzekania i innych zasad, jakie możemy z niego wywieść. Następnie autor przeanalizuje niemieckie przepisy i zastanowi się, czy podobne przepisy można ustanowić w Polsce i jakie mogą mieć konsekwencje dla jakości takich postępowań.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX