Maliszewska-Nienartowicz Justyna, Rola Trybunału Sprawiedliwości w rozwoju prawa antydyskryminacyjnego Unii Europejskiej (z perspektywy 20 lat od przyjęcia dyrektyw równościowych)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2020/11/24-42
Autor:
Rodzaj: artykuł

Rola Trybunału Sprawiedliwości w rozwoju prawa antydyskryminacyjnego Unii Europejskiej (z perspektywy 20 lat od przyjęcia dyrektyw równościowych)

1. Katalog cech chronionych i ich interpretacja w orzecznictwie TS. Przynależność państwowa. Pierwotnie Traktat ustanawiający Europejską Wspólnotę Gospodarczą (TEWG) odnosił się jedynie do dwóch kryteriów: przynależności państwowej oraz płci. Było to uwarunkowane tym, że EWG koncentrowała się na tym wymiarze równości, który możemy określić mianem równości szans ekonomicznych (ang. equality of economic opportunity) . Trybunał, interpretując przepisy traktatowe dotyczące zakazu dyskryminacji ze względu na przynależność państwową, dokonywał z reguły rozszerzającej wykładni, korzystnej dla ofiar dyskryminacji. Od początku zakaz dyskryminacji był uznawany przez TS za jedną z podstawowych norm prawnych Wspólnoty . Często też odnosił się do niego jako do ogólnej zasady niedyskryminacji wyrażonej w Traktacie bądź wskazywał, że „stanowi on szczególny wyraz ogólnej zasady równego traktowania” . Znaczenie omawianego zakazu było zatem stale podkreślane w kolejnych rozstrzygnięciach Trybunału.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX