Grzyb Magdalena, Rec.: K. Buczkowski, B. Czarnecka-Dzialuk, W. Klaus, A. Kossakowska, I. Rzeplińska, P. Wiktorska, D. Woźniakowska-Fajst, D. Wójcik, Społeczno-polityczne konteksty współczesnej przestępczości w Polsce, Warszawa 2013

Artykuły
Opublikowano: PiP 2015/3/119-121
Autor:
Rodzaj: recenzja

Rec.: K. Buczkowski, B. Czarnecka-Dzialuk, W. Klaus, A. Kossakowska, I. Rzeplińska, P. Wiktorska, D. Woźniakowska-Fajst, D. Wójcik, Społeczno-polityczne konteksty współczesnej przestępczości w Polsce, Warszawa 2013

Zbiorowa praca pracowników Zakładu Kryminologii Polskiej Akademii Nauk stanowi niezwykle ciekawą i wartościową pozycję naukową. Niewiele jest publikacji w języku polskim, których autorzy starają się przeanalizować zjawisko przestępczości w tak szerokiej perspektywie oraz odnieść je do polskiego kontekstu.

Książka składa się z jedenastu rozdziałów, które ukazują społeczne i polityczne uwarunkowania przestępczości we współczesnej Polsce. Autorzy odnoszą się do dorobku nauk kryminologicznych zarówno polskiego, jak i międzynarodowego. Wszystkie części tworzą spójną całość, choć można potraktować je jako odrębne opracowania.

Rozdział autorstwa D. Woźniakowskiej-Fajst dotyczy tego, czym jest przestępstwo i przestępczość, a dokładnie – jak bardzo zmienne historycznie są to pojęcia i jak wiele różnego rodzaju czynników wpływa na to, które rodzaje zachowań zostaną zdefiniowane jako przestępstwa. Pojęcie przestępstwa podlega nieustannej ewolucji, podobnie jak zakres kryminalizowanych zachowań.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX