Seliga Alicja, Rada to organ konstytucyjny, który powinien jednoczyć i pokazywać sposób, w jaki wymiar sprawiedliwości ma działać - rozmowa z prof. dr hab. Romanem Hauserem, Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

Artykuły
Opublikowano: KRS 2015/1/63-68
Autor:
Rodzaj: wywiad

Rada to organ konstytucyjny, który powinien jednoczyć i pokazywać sposób, w jaki wymiar sprawiedliwości ma działać - rozmowa z prof. dr hab. Romanem Hauserem, Przewodniczącym Krajowej Rady Sądownictwa.

25 lat temu powołano do życia Krajową Radę Sądownictwa (KRS). W 1992 r. włączył się Pan w prace Rady jako Prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego. Czy pamięta Pan, jaka atmosfera towarzyszyła jej powstaniu i jakie były wobec niej oczekiwania?

Po przemianach politycznych w 1989 r. w Polsce panowało powszechne przekonanie, że po złych doświadczeniach okresu władzy komunistycznej potrzebny jest organ, który wzmacniałby sądownictwo – trzecią władzę. Szukaliśmy wzorców organizacyjnych do zmian w państwach zachodnich. Jednym z takich ważnych elementów funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w krajach Europy Zachodniej były instytucje stojące na straży niezawisłości sędziów i niezależności sądów. Takie instytucje mają w zależności od państwa różny skład i kompetencje. W jednych więcej jest polityków, w innych – przedstawicieli zawodów prawniczych czy nauki. Od początku chodziło, by ta nowa instytucja mogła chronić niezawisłość sędziowską i niezależność sądów, ale główny ciężar działalności...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX