Kaszowicz Mariusz, Przypadki "nagłej śmierci" w sprawach umorzonych z art. 151 k.k. i art. 155 k.k.

Artykuły
Opublikowano: Prok.i Pr. 2018/10/47-63
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przypadki "nagłej śmierci" w sprawach umorzonych z art. 151 k.k. i art. 155 k.k.

Streszczenie

Przedmiotem i celem artykułu jest próba przybliżenia i wyjaśnienia powodów odstępowania przez prokuratorów jednej z prokuratur rejonowych od zarządzania przeprowadzania sądowo-lekarskich sekcji zwłok, których rezultat przyczynił się do procesowego ustalania powodów śmierci, w sprawach umorzonych, dotyczących przypadków kwalifikowanych z art. 151 k.k. i art. 155 k.k. w kontekście scharakteryzowania i usystematyzowania aktualnie posiadanej wiedzy w przedmiocie zdarzeń kryminalnych polegających na ujawnianiu zgonów kwalifikowanych jako przypadki nagłej śmierci, pod kątem właściwej kwalifikacji prawnej zdarzenia, jak też ustalenia liczby i powodów odstąpień przez prokuratorów od zarządzania sekcji zwłok, na podstawie badania akt wybranych postępowań przygotowawczych.

W opracowaniu przybliżono czytelnikowi pojęcie śmierci, w tym znamiona tzw. „nagłej śmierci” w rozumieniu polskiego prawodawstwa, a także omówiono przestępstwa namowy do samobójstwa i nieumyślnego spowodowania śmierci. Scharakteryzowano oraz przedstawiono instytucję sądowo-lekarskiej sekcji zwłok.

W artykule przedstawiono wyniki badań 29 akt spraw prokuratorskich prowadzonych przez prokuratorów jednej z prokuratur rejonowych o czyny z art. 151 k.k. i art. 155 k.k. Podstawowym kryterium doboru akt do badań była kwalifikacja prawna zdarzenia, która już na wstępie wskazywała, iż akta śledztw dotyczyć będą przypadków tzw. „nagłej śmierci” oraz w ramach prowadzonych czynności procesowych pojawi się konieczność wydania decyzji o zarządzeniu lub też odstąpieniu od przeprowadzenia sądowo-lekarskich sekcji zwłok.

Na podstawie przeprowadzonych badań podjęto próbę odpowiedzi na przedstawiony problem badawczy.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX