Zygmunt Justyna, Przesyłanie plików za pośrednictwem sieci peer-to-peer a rozpowszechnienie utworu w rozumieniu prawa autorskiego

Artykuły
Opublikowano: ZNUJ. PPWI 2017/1/44-62
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przesyłanie plików za pośrednictwem sieci peer-to-peer a rozpowszechnienie utworu w rozumieniu prawa autorskiego

Problematyka przesyłania plików za pośrednictwem sieci peer-to-peer (p2p) została już omówiona w licznych monografiach i artykułach z zakresu prawa autorskiego. Z uwagi na specyfikę pakietów danych przesyłanych za pośrednictwem p2p powstają istotne wątpliwości dotyczące oceny legalności tego działania zarówno na tle prawnoautorskich przepisów cywilnych, jak i karnych; wątpliwości i trudności interpretacyjne dotyczą zarówno pojęcia „utworu”, jak i pojęcia „rozpowszechniania”. Autorzy publikacji poświęconych tej tematyce wskazują na problemy związane z wykładnią pojęcia „utworu”, które wynikają z tego, że treści, które są przesyłane w czasie korzystania z p2p, mają marginalny zakres – stanowią wyłącznie pochodną korzystania z systemu informatycznego i nie noszą cechy indywidualnej twórczości . W literaturze przedmiotu wielokrotnie mierzono się także ze zdefiniowaniem pojęcia „rozpowszechniania”, w przypadku którego trudności wywołuje określenie, w którym momencie (jeżeli w ogóle) następuje publiczne udostępnienie utworu. Niniejszy artykuł różni się od istniejących opracowań tym, że większy nacisk kładzie na przeanalizowanie i opisanie procesów technologicznych, które towarzyszą udostępnianiu i przesyłaniu plików przy wykorzystaniu sieci p2p. Uzyskane informacje zostały wykorzystane w celu wykazania, że przesyłanie plików za pośrednictwem p2p niekoniecznie musi się wiązać z naruszaniem prawa autorskiego. Do takiego wniosku można dojść w sytuacjach, w których ma miejsce symultaniczne pobieranie i przesyłanie fragmentów pliku przez podmiot, który nie dysponuje kompletnym plikiem, co ma miejsce w znacznej części przypadków korzystania z p2p.

Z uwagi na obszerność i wysoki stopień skomplikowania omawianych zagadnień, opracowanie zostało ograniczone niemal wyłącznie do problematyki udostępniania i przesyłania plików i jedynie w niezbędnym zakresie odnosi się do ich pobierania . Dodatkowo pragnę podkreślić, że rozważania przedstawione poniżej w najmniejszym stopniu nie mają na celu usprawiedliwiania bądź propagowania piractwa, a jedynie unaocznienie problemów, które są wywoływane nieprzystosowaniem regulacji prawnoautorskiej do świata nowych technologii.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX