Łukuć Patrycja, Przestępstwo narażenia innej osoby na zakażenie wirusem HIV lub inną chorobą zakaźną (wątpliwości i postulaty)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2018/4/76-87
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przestępstwo narażenia innej osoby na zakażenie wirusem HIV lub inną chorobą zakaźną (wątpliwości i postulaty)

1. Wprowadzenie. Problematyka narażenia innej osoby na zakażenie wirusem HIV uregulowana jest w art. 161 k.k., który stanowi, że kto, wiedząc, że jest zarażony wirusem HIV, naraża bezpośrednio inną osobę na takie zarażenie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3 (§ 1). Natomiast karze grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku podlega ten, kto, wiedząc, że jest dotknięty chorobą weneryczną lub zakaźną, ciężką chorobą nieuleczalną lub realnie zagrażającą życiu, naraża bezpośrednio inną osobę na zarażenie taką chorobą (§ 2). Ściganie tych przestępstw następuje na wniosek pokrzywdzonego (§ 3). Przepis ten obowiązuje od wejścia w życie kodeksu karnego i od tego czasu nie podlegał on żadnej nowelizacji.

Narażenie innej osoby na zakażenie wirusem HIV lub inną ciężką chorobą może przybrać postać odbycia z nią stosunku seksualnego poprzedzonego zatajeniem faktu własnego nosicielstwa. Realnym problemem stała się także, zarówno w Polsce, jak i za granicą, przestępczość...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX