Grzesik Mikołaj, Przedstawienie zarzutów w postępowaniu karnym a przedłużenie terminu przedawnienia wykroczenia w przypadku jednoczynowego zbiegu przestępstwa z wykroczeniem (studium przypadku)

Artykuły
Opublikowano: Prok.i Pr. 2020/10-11/96-114
Autor:
Rodzaj: artykuł

Przedstawienie zarzutów w postępowaniu karnym a przedłużenie terminu przedawnienia wykroczenia w przypadku jednoczynowego zbiegu przestępstwa z wykroczeniem (studium przypadku)

Streszczenie

Przedmiot artykułu stanowi jeden z elementów zawiłej normatywnie oraz skomplikowanej teoretycznie i praktycznie relacji jednoczynowego zbiegu przestępstwa i wykroczenia. Osią zainteresowania jest wybrany fragment tej relacji związany z możliwością transponowana skutków procesowych podjętych w ramach odrębnych procedur, ale w odniesieniu do tego samego czynu stanowiącego podstawę nadbudowania na nim dwóch czynów zabronionych. Podstawą analizy jest konkretny stan faktyczny, który poddany został ocenie z perspektywy odpowiednich przepisów prawa oraz poglądów orzecznictwa i doktryny. Na podstawie przeprowadzonych rozważań stwierdzono, że skuteczne przedstawienie zarzutów podejrzanemu stanowi równocześnie wszczęcie postępowania w rozumieniu art. 59 § 2 k.p.w. w stosunku do tego samego czynu rozumianego jako idem factum i to niezależnie od relacji logicznej konkurujących ze sobą wzorców normatywnych, w tym również w przypadku jednoczynowego, idealnego zbiegu przestępstwa z wykroczeniem.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX