Buchowska Natalia, Problematyka stosowania umów międzynarodowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Uwagi na tle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2015 r. (sygn. akt II GSK 151/14)

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2016/3/65-76
Autor:
Rodzaj: artykuł

Problematyka stosowania umów międzynarodowych w postępowaniu sądowoadministracyjnym. Uwagi na tle wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19 marca 2015 r. (sygn. akt II GSK 151/14)

1. Naczelny Sąd Administracyjny 19 marca 2015 r. wydał wyrok w sprawie, w której jeden z głównych nurtów analizy prawnej stanowiły kwestie dotyczące stosowania prawa międzynarodowego w polskim porządku prawnym.

Konstytucja RP z 1997 r. wprowadziła generalną zasadę przestrzegania wiążącego Polskę prawa międzynarodowego, interpretowaną jako zasadę ogólnej przychylności prawu międzynarodowemu. Jednakże w polskim porządku prawnym ustrojodawca określił precyzyjnie wyłącznie miejsce ratyfikowanych umów międzynarodowych oraz w pewnym zakresie – prawa stanowionego przez organizacje i organy międzynarodowe, o których mowa w art. 90Konstytucji. Konstytucja bezpośrednio i wprost nie odnosi się natomiast do innych źródeł prawa międzynarodowego, w tym – nieratyfikowanych umów międzynarodowych. Nie zostały one wymienione w jej art. 87 zawierającym katalog źródeł prawa polskiego, nie odnosi się do nich żaden z przepisów szczegółowych rozdziału III Konstytucji, nie zostały wreszcie wymienione w treści...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX