Czajer Aleksandra, Problem zależności między ugodą a umową administracyjną w kontekście możliwości wprowadzenia umowy administracyjnej do polskiego prawa. Odautorska propozycja rozwiązań.

Artykuły
Opublikowano: PPP 2017/10/26-33
Autor:
Rodzaj: artykuł

Problem zależności między ugodą a umową administracyjną w kontekście możliwości wprowadzenia umowy administracyjnej do polskiego prawa. Odautorska propozycja rozwiązań.

1.Wprowadzenie

W prawie administracyjnym ugoda występuje w dwóch znaczeniach. Taką nazwę nosi jeden z typów umowy administracyjnej w prawie niemieckim. Niemiecka ugoda (der Vergleichsvertrag) jest zawierana pomiędzy organem administracyjnym a obywatelem celem usunięcia w drodze wzajemnych ustępstw istniejącej niepewności co do stanu faktycznego i prawnego. Zastępuje akt administracyjny. W prawie polskim natomiast jest to porozumienie między stronami postępowania administracyjnego o sprzecznych interesach, polegające na wzajemnych ustępstwach w zakresie ich praw i obowiązków. Swoją treścią zastępuje decyzje administracyjną, po uprzednim zatwierdzeniu przez organ administracyjny.

Powyższe zestawienie wyraźnie pokazuje problem, przed jakim będzie musiał stanąć polski ustawodawca, jeśli zamierza wprowadzić umowę administracyjną do polskiego porządku prawnego. Jest on natury nie tylko terminologicznej i aby go rozwiązać, nie wystarczy zmienić nazwę jednej lub drugiej instytucji. Choć na potrzeby tego...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX