Fingas Maciej, Prawo oskarżonego do tłumaczenia ustnego oraz pisemnego w polskim procesie karnym w świetle unormowań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/64/UE z 20.10.2010 r.

Artykuły
Opublikowano: PS 2019/6/107-123
Autor:
Rodzaj: artykuł

Prawo oskarżonego do tłumaczenia ustnego oraz pisemnego w polskim procesie karnym w świetle unormowań dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/64/UE z 20.10.2010 r.

Słowa kluczowe: postępowanie karne, prawo do tłumaczenia pisemnego, prawo do tłumaczenia ustnego

1.Uwagi wprowadzające

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/64/UE w sprawie prawa do tłumaczenia ustnego i tłumaczenia pisemnego w postępowaniu karnym stanowi niewątpliwie kamień milowy w zakresie zbliżania procedur karnych państw należących do Unii Europejskiej i jest istotnym krokiem w drodze do realizacji wielkiego projektu, jakim jest stworzenie obszaru wolności, bezpieczeństwa oraz sprawiedliwości. Proces ten z natury rzeczy musi być stopniowy, bowiem harmonizacja procedur karnych następuje z poszanowaniem odrębności i tradycji prawnych charakteryzujących poszczególne państwa członkowskie i przy uwzględnieniu faktu, że cały czas nie brakuje poglądów, że system stworzony wokół Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności stanowi wystarczające instytucjonalne zabezpieczenie dla praw jednostki w postępowaniu karnym. Stąd też potrzeba było czasu, aby podjąć konkretne środki mające na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX