Bieniak Michał, Praktyczne aspekty funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

Artykuły
Opublikowano: PPH 2009/2/15-17
Autor:
Rodzaj: artykuł

Praktyczne aspekty funkcjonowania spółki komandytowo-akcyjnej

Od wejścia w życie kodeksu spółek handlowych upłynęło już przeszło pięć lat. Okres ten pozwala na sformułowanie pewnych podsumowań, zwłaszcza w odniesieniu do dwóch nowych instytucji, wprowadzonych do polskiego systemu prawa właśnie na mocy postanowień kodeksu spółek handlowych - spółki partnerskiej oraz spółki komandytowo-akcyjnej .

Spółka komandytowo-akcyjna była w latach 2000-2002 przedmiotem szerokiego zainteresowania doktryny prawa . Zainteresowanie to następnie osłabło. Tymczasem ponownie należy powrócić do tego zagadnienia i to z wielu powodów.

Pierwszym powodem są zmiany przepisów o spółce komandytowo-akcyjnej, które jednak dotknęły tę instytucję głównie pośrednio, na skutek obszernych zmian w przepisach o spółce akcyjnej . Drugim - możliwość poczynienia ogólniejszych obserwacji o praktycznym wykorzystaniu instytucji spółki komandytowo-akcyjnej w obrocie gospodarczym. W końcu powodem do takich rozważań mogą być obserwacje, dotyczące praktycznych konsekwencji ukształtowania analizowanej instytucji jako spółki osobowej oraz zasad odpowiedzialności komplementariuszy spółki komandytowo-akcyjnej. Ta ostatnia przyczyna jest szczególnie interesująca, gdyż na tych zagadnieniach koncentrowała się moja krytyka wobec rozwiązań zaproponowanych przez kodeks spółek handlowych . Tym trzem zagadnieniom poświęcony został niniejszy artykuł.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX