Matusiakiewicz Łukasz, Szczypiór Michał, Postępowanie dowodowe w toku kontroli podatkowej i postępowania podatkowego - wybrane zagadnienia praktyczne

Artykuły
Opublikowano: PP 2010/5/1-24
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Postępowanie dowodowe w toku kontroli podatkowej i postępowania podatkowego - wybrane zagadnienia praktyczne

Problematyka postępowania dowodowego prowadzonego przez organy podatkowe zasługuje na uwagę co najmniej z kilku względów. W pierwszej mierze zauważenia wymaga, iż wiele czynności procesowych dokonywanych jest już na etapie kontroli podatkowej. Jakkolwiek postępowanie prowadzone przez organy podatkowe jest jednym z postępowań administracyjnych, nadto wiele organów administracji publicznej przeprowadza różnorakie kontrole, to jednak kontrola podatkowa posiada swoją specyfikę i jest zagadnieniem mało docenianym w literaturze przedmiotu.

Z drugiej strony – postępowanie podatkowe także różni się od ogólnego postępowania administracyjnego, a jak zostanie dalej wykazane, postuluje się upodobnienie niektórych zasad postępowania podatkowego do postępowania karnego. Przede wszystkim jednak istotnym problemem praktycznym dla prowadzonego postępowania dowodowego jest skąpa regulacja prawna odnosząca się do trybu przeprowadzania wielu poszczególnych czynności procesowych. W związku z tym powstają liczne wątpliwości, czy można wykorzystywać rozwiązania przyjęte np. w procedurze karnej czy cywilnej, zarówno te skodyfikowane, jak i wykształcone w praktyce? Zagadnienie to ukazane zostanie m.in. na przykładzie dowodu z przesłuchania strony. Nadto pochylono się nad niektórymi podobieństwami i różnicami między postępowaniem podatkowym, a ogólnym administracyjnym, karnym i cywilnym, także w kontekście kwestii „ciężaru dowodu". Dość złożony jest też problem wpływu ustaleń z postępowań karnych i cywilnych na podatkowe postępowanie dowodowe (w tym dopuszczalność i znaczenie dowodów z innych postępowań).

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX