Kostrzewa Piotr, Suchanowska Joanna, Poradnik prawny

Artykuły
Opublikowano: PPlus.2019/9/116-117
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Poradnik prawny

Czas podróży służbowej zaliczany jest do czasu pracy o tyle, o ile przypada w harmonogramowych godzinach pracy pracownika

PYTANIE

Dwóch kierowców (powyżej 3,5 t, karta kierowcy), zatrudnionych w podstawowym systemie pracy w godz. 7.00–15.00, we wtorek o godz. 18.00 wyjeżdża pociągiem w delegację do Szczecina po auto. Na miejscu są o godz. 23.00. Niestety pobyt się przedłuża, ponieważ odbierany samochód się zepsuł. Mogą nim wyjechać dopiero w czwartek o godz. 17.00 i są na miejscu w piątek o godz. 3.00. Prowadzą na zmianę. Jak powinno się rozliczyć ich czas pracy – czy tylko na podstawie odczytu z tachografu?

ODPOWIEDŹ

Kierowcy, którym polecono przywiezienie auta z miejsca znajdującego się poza obszarem określonym jako ich miejsce pracy, przebywają w podróży służbowej. Ich czas pracy należy zatem w pierwszej kolejności rozliczyć zgodnie z zasadami obowiązującymi przy rozliczaniu czasu delegacji.

UZASADNIENIE

Zgodnie z ustawą o czasie pracy kierowców z 16.04.2004 r. (Dz.U. z 2012 r. poz. 1155) – dalej u.c.p.k. – podróż służbowa to każde zadanie służbowe polegające na wykonywaniu na polecenie pracodawcy:

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX