Chromicki Jerzy, Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów administracyjnych

Artykuły
Opublikowano: ZNSA 2010/5-6/59-76
Autor:
Rodzaj: artykuł

Orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawach dyscyplinarnych sędziów sądów administracyjnych

I.Pojęcie odpowiedzialności dyscyplinarnej

Przez odpowiedzialność dyscyplinarną rozumie się zaostrzoną postać odpowiedzialności porządkowej stosowaną wobec niektórych kategorii pracowników objętych pragmatykami służbowymi. Kary dyscyplinarne mogą być bardzo surowe i czasem prowadzą nawet do usunięcia z pracy (wydalenia ze służby). Uzasadnieniem stosowania odpowiedzialności dyscyplinarnej jest potrzeba ochrony szczególnie cennych dóbr, takich jak np. prestiż państwa czy wymiar sprawiedliwości (prestiż zawodu).

W niektórych rodzajach służb pracownik może być pociągnięty do odpowiedzialności dyscyplinarnej także za niewłaściwe zachowanie poza miejscem i czasem pracy.

Odpowiedzialność dyscyplinarna z reguły dotyczy również pracowników mianowanych i obejmuje m.in. sędziów i prokuratorów .

Istnienie sądów dyscyplinarnych dla sędziów jest ściśle związane z instytucją niezawisłości sędziowskiej, która gwarantuje sędziom zakaz złożenia z urzędu, przeniesienia na inne miejsce służbowe albo w stan spoczynku - wbrew woli sędziego, a także...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX