Artykuły
Opublikowano: PP 2016/7/3-5
Autor:
Rodzaj: artykuł

Opodatkowanie zysków z lat ubiegłych przy przekształceniach spółek - wątpliwości co do zasad stosowania regulacji obowiązujących od 1.01.2015 r.

Zastanawiam się, jak często odwoływałem się, rozpoczynając pisanie kolejnego artykułu do tej rubryki, do sformułowania, że oto przedstawię Szanownym Czytelnikom jeden ze wzbudzających kontrowersje i odmienne interpretacje problemów podatkowych. Przepraszam za sarkazm, ale zdecydowanie większą sensacją byłby wstęp, z którego wynika, że w polskim prawie podatkowym znalazł się przepis napisany jasno i jednoznacznie, niesprawiający problemów z jego zastosowaniem tak organom, jak i podatnikom. Dzisiaj nie będzie sensacyjnie, będzie normalnie, czyli „dziad swoje, a baba swoje”.

Wyjaśniam kwestię, z której wynika problem. Dość często obserwowanym zjawiskiem w zakresie racjonalizacji prowadzenia działalności gospodarczej są przekształcenia spółek mających osobowość prawną w spółki osobowe, w zdecydowanej większości spółki jawne. Zjawisko dotyczy przede wszystkim niewielkich firm rodzinnych, które nie uczestniczą w strukturach korporacyjnych, nie doświadczają transferu dochodów do miejsc, gdzie...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX

Zaloguj się do LEX | Nie korzystasz jeszcze z programów LEX?