Moll Tomasz, Ograniczenia antykorupcyjne w samorządzie terytorialnym jako jeden ze sposobów hamowania presji na władzę lokalną

Artykuły
Opublikowano: PPP 2016/7-8/152-162
Autor:
Rodzaj: artykuł

Ograniczenia antykorupcyjne w samorządzie terytorialnym jako jeden ze sposobów hamowania presji na władzę lokalną

1.Uwagi wprowadzające

Niniejsze opracowanie obejmuje analizę art. 24f ust. 1 i 1a ustawy z 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym , który stanowi jeden z najistotniejszych przepisów o charakterze antykorupcyjnym, polegający na ograniczeniu wolności prowadzenia działalności gospodarczej przez radnych i ich małżonków.

Zgodnie z art. 20 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej z 2.04.1997 r. społeczna gospodarka rynkowa oparta na wolności działalności gospodarczej, własności prywatnej oraz solidarności, dialogu i współpracy partnerów społecznych stanowi podstawę ustroju gospodarczego Rzeczypospolitej Polskiej.

Jedną z podstaw społecznej gospodarki rynkowej jest wolność działalności gospodarczej, rozumiana jako swoboda podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez wszelkie podmioty oraz w dowolnie wybranych formach prawnych . Do kręgu podmiotów cieszących się wolnością gospodarczą należą obok podmiotów prywatnych także podmioty publiczne (organy administracji rządowej i samorządu terytorialnego) .

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX