Taraszkiewicz Magdalena, Odpowiedzialność związków międzygminnych występujących w roli zamawiającego na tle ustawy - Prawo zamówień publicznych

Artykuły
Opublikowano: FK 2017/9/40-50
Autor:
Rodzaj: artykuł

Odpowiedzialność związków międzygminnych występujących w roli zamawiającego na tle ustawy - Prawo zamówień publicznych

Związki międzygminne z chwilą ogłoszenia ich statutu w wojewódzkim dzienniku urzędowym uzyskują osobowość prawną i stają się niezależnym od gmin podmiotem prawa. Nie tworzą jednak kolejnego szczebla samorządu terytorialnego. Uzyskana z chwilą zarejestrowania i ogłoszenia statutu osobowość prawna związku pozwala mu na podejmowanie działań w zakresie realizacji zadań publicznych, a co za tym idzie – uprawnia związek do zaciągania zobowiązań i dysponowania należącym do niego mieniem.

Odpowiedzialność związków międzygminnych została uregulowana w dziale VII ustawy – Prawo zamówień publicznych. W przypadku zaistnienia przesłanek wynikających z tej ustawy, Prezes Urzędu Zamówień Publicznych może w drodze decyzji administracyjnej nałożyć na związek karę pieniężną. Należy podkreślić, że kara pieniężna nie zostanie nałożona stricte na konkretną osobę lub organ związku międzygminnego, lecz na sam związek będący podmiotem praw i obowiązków.

Artykuł poświęcony jest analizie odpowiedzialności związków międzygminnych występujących w roli zamawiającego na tle ustawy z 29.01.2004 r. – Prawo zamówień publicznych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX