Czarny-Drożdżejko Elżbieta, Odpowiedzialność karna za ujawnienie i wykorzystanie informacji niejawnych (po nowelizacji)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2013/1/65-77
Autor:
Rodzaj: artykuł

Odpowiedzialność karna za ujawnienie i wykorzystanie informacji niejawnych (po nowelizacji)

Przedmiotem niniejszego opracowania jest odpowiedzialność karna za ujawnienie informacji niejawnych. Temat ten jest szczególnie istotny ze względu na to, że w dniu 2 I 2011 weszła w życie nowa ustawa z 5 VIII 2010 o ochronie informacji niejawnych (dalej: u.o.i.n.), która znowelizowała m.in. przepisy kodeksu karnego, ustawy z 26 I 1984 – Prawo prasowe (dalej: p.p.) i wielu innych ustaw.

1.

Zgodnie z art. 265 § 1 k.k., kto ujawnia lub wbrew przepisom ustawy wykorzystuje informacje niejawne o klauzuli „tajne” lub „ściśle tajne”, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. Ustawa, do której odsyła wspomniany przepis, to ustawa o ochronie informacji niejawnych.

Dobrem prawnie chronionym na gruncie art. 265 § 1 k.k. są interesy Rzeczypospolitej Polskiej, które mogą zostać narażone na niebezpieczeństwo przez ujawnienie informacji niejawnej opatrzonej określoną klauzulą. Dopiero w węższym kontekście można mówić o ochronie informacji jako takiej. Należy jednak zauważyć, że art. 265k...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX