Poźniak-Niedzielska Maria, Ochrona wzorów przemysłowych w prawie europejskim

Artykuły
Opublikowano: EPS 2007/1/4-11
Autor:
Rodzaj: artykuł

Ochrona wzorów przemysłowych w prawie europejskim

Wzornictwo przemysłowe odgrywa przez nikogo niekwestionowaną rolę w życiu gospodarczym. Forma (wygląd) produktów przemysłowych jest ważnym instrumentem promocji towarów na rynkach europejskich, skutecznym środkiem do uzyskania przewagi nad konkurentami i dobrym sposobem przyciągania klienteli zainteresowanej zindywidualizowaną, atrakcyjną postacią zewnętrznego wyglądu przedmiotów, a także aranżacji wnętrz i większych przestrzeni.

Z tych wszystkich powodów ustanowienie jednolitej ochrony wzorów przemysłowych w krajach Unii Europejskiej w celu umożliwienia wolnego przepływu towarów i opartej na wspólnych podstawach prawnych konkurencji w odniesieniu do produktów zawierających wzór znalazło się stosunkowo wcześnie w polu widzenia Komisji Europejskiej.

Wobec różnorodności ustawodawstwa państw członkowskich Unii Europejskiej (13 ustaw, w tym jedno regionalne krajów Beneluksu) opartych na różnych, czasami trudnych do pogodzenia zasadach, Komisja Europejska już w 1991 r. podjęła różne inicjatywy zmierzające do ujednolicenia systemu ochrony wzorów najpierw w postaci tzw. Zielonej Księgi, a następnie projektu dyrektywy i rozporządzenia.

Zgodnie z ustaloną kolejnością najpierw uchwalono dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady WE z 13.10. 1998 r. o ochronie prawnej wzorów 98/71 (dalej jako Dyrektywa), a następnie rozporządzenie Rady WE z 12.12. 2001 r. w sprawie wzorów wspólnotowych nr 6/2002 (dalej jako Rozporządzenie).

Na tej podstawie wydano rozporządzenie Komisji WE nr 2245/2002 z 21.10. 2002 r. wykonujące rozporządzenie Rady WE nr 6/2002 w sprawie wzorów wspólnotowych (dalej jako rozp. wyk.).

Celem rozporządzenia z 2002 r. jest stworzenie ujednoliconego systemu ochrony wzoru wspólnotowego z jednolitym skutkiem w obrębie całego terytorium Wspólnoty. Stworzenie takiego systemu stanowi urzeczywistnienie celów Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej jako TWE), jako że dotychczasowy stan polegający na tym, że ochrona wzorów przemysłowych podlegała tylko regulacji poszczególnych państw członkowskich prowadząc do podziału rynku w odniesieniu do produktów zawierających wzór był przeszkodą dla wolnego przepływu towarów, a także przyczyną konfliktów handlowych między państwami członkowskimi.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX