Niedźwiedź Monika, Ochrona prawna w obszarze Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE - rozważania w świetle opinii Trybunału Sprawiedliwości 2/13 z 18.12.2014 r., cz. I.

Artykuły
Opublikowano: EPS 2015/8/4-11
Autor:
Rodzaj: artykuł

Ochrona prawna w obszarze Wspólnej Polityki Zagranicznej i Bezpieczeństwa UE - rozważania w świetle opinii Trybunału Sprawiedliwości 2/13 z 18.12.2014 r., cz. I.

18.12.2014 r. Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu (dalej jako TS) wydał opinię w przedmiocie zgodności projektu umowy o przystąpieniu Unii Europejskiej do europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności . W opinii tej TS stwierdził, że porozumienie nie jest zgodne z art. 6 ust. 2 Traktatu o Unii Europejskiej ani z Protokołem nr 8 dotyczącym art. 6 ust. 2 TUE w sprawie przystąpienia Unii do EKPCz. Opinia ta wywołała żywą dyskusję w doktrynie i przede wszystkim pytanie, co dalej w kwestii przystąpienia UE do Konwencji? Opinia 2/13 stanowi także przyczynek do dyskusji, jaką wywołała w kwestii ochrony prawnej w obszarze wspólnej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa (dalej jako WPZiB) w związku z ograniczonym charakterem jurysdykcji Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej jako TSUE) w tym obszarze.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX