Siwek Kamil, O znaczeniu pojęcia "ujawni" w art. 60 § 3 k.k. Uwagi na marginesie postanowienia Sądu Najwyższego z 27 października 2009 r. (II KK 45/09)

Artykuły
Opublikowano: PS 2013/9/72-93
Autor:
Rodzaj: artykuł

O znaczeniu pojęcia "ujawni" w art. 60 § 3 k.k. Uwagi na marginesie postanowienia Sądu Najwyższego z 27 października 2009 r. (II KK 45/09)

Wskazane powyżej postanowienie zawiera kolejną wypowiedź Sądu Najwyższego na temat kodeksowego pojęcia „ujawni” użytego w art. 60 § 3 k.k. Dość powszechne są wątpliwości i trudności w ustaleniu tego, czy ów wymóg ujawnienia ma być rozumiany w ten sposób, że muszą to być informacje dotychczas nieznane organowi powołanemu do ścigania przestępstw, całkiem obiektywnie dla nich nowe, czy też wystarczą takie, które według subiektywnego przekonania i wiedzy informującego są dotychczas tym organom nieznane. Chyba już dawno nie było kwestii, która wywoływałaby tak ostre spory teoretyczne i co do której orzecznictwo sądowe, w tym Sądu Najwyższego, byłoby niejednolite .

Ze względu na tę niejednolitość orzecznictwa szczególną wagę należy przywiązywać do słusznych tez zawartych w uchwale składu 7 sędziów SN z 29 października 2004 r., I KZP 24/2004 , i wypowiedzi Sądu Najwyższego następujących po jej wydaniu . Wywodzi w nich Sąd Najwyższy, że termin „ujawni” oznacza przekazanie przez sprawcę...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX