Grudecki Michał, O legalności tzw. dowodów wdzięczności – uwagi na marginesie artykułu R. Sosika "O bezprawności przyjmowania prezentów przez osoby pełniące funkcje publiczne"

Artykuły
Opublikowano: Prok.i Pr. 2023/2/29-42
Autor:
Rodzaj: artykuł

O legalności tzw. dowodów wdzięczności – uwagi na marginesie artykułu R. Sosika "O bezprawności przyjmowania prezentów przez osoby pełniące funkcje publiczne"

Streszczenie

Artykuł stanowi próbę odmiennego spojrzenia na zagadnienie do- puszczalności tzw. dowodów wdzięczności. Autor próbuje przesądzić istnienie bądź brak społecznej akceptowalności wręczania przez peten- tów i przyjmowania przez osoby pełniące funkcję publiczną prezentów, stanowiących wyraz uznania ich pracy ze strony petenta. Przeprowadzo- na analiza prowadzi do wniosku, w myśl którego zachowanie to jest ge- neralnie społecznie przyjęte i tym samym nie może prowadzić do odpo- wiedzialności karnej za przestępstwa z art. 228 oraz 229 k.k., aczkolwiek nie jest wykluczone, by w konkretnych jednostkach (przykładowo urzę- dach szpitalach czy uczelniach) na mocy przepisów prawa powszechnie obowiązującego, wewnętrznego czy panującej praktyki tej społecznej akceptacji nie było. W przypadkach, w których zachowanie to jest spo- łecznie akceptowalne, występują reguły postępowania z dobrem w po- staci prawidłowego funkcjonowania aparatu państwowego i samorządo- wego, które zakreślają granice dopuszczalności wręczania i przyjmowa- nia tzw. dowodów wdzięczności. Reguły te zostają przez Autora przed- stawione. Na koniec prowadzi rozważania na temat możliwości ustano- wienia kontratypu tzw. dowodów wdzięczności, który znajdowałby zasto- sowanie we wspomnianych przypadkach, w których omawiana praktyka nie jest akceptowana. Ostatecznie uznaje, że przesłanki kontratypizacji nie zostają spełnione.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX