Szlęzak Andrzej, O klasyfikacji rodzajów odpowiedzialności odszkodowawczej

Artykuły
Opublikowano: PPH 2024/5/29-33
Autor:
Rodzaj: artykuł

O klasyfikacji rodzajów odpowiedzialności odszkodowawczej

Odpowiedzialność odszkodowawczą (rozumianą nie tylko jako wierzycielską kompetencję do wdrożenia instytucjonalnego przymusu wobec dłużnika niespełniającego świadczenia, lecz też jako dłużniczy obowiązek naprawienia szkody, tj. jako dług odszkodowawczy) klasyfikuje się na różne sposoby.

W jednej z częściej powoływanych klasyfikacji wyróżnia się odpowiedzialność gwarancyjną, określaną też mianem odpowiedzialności gwarancyjno-repartycyjnej. Odpowiedzialność ta wynikać ma z umowy gwarancyjnej, a więc z czynności prawnej – w odróżnieniu od pozostałych rodzajów odpowiedzialności odszkodowawczej, gdzie jej źródłem jest ustawowe wskazanie na powinność naprawienia szkody, w opisanych w normie prawnej okolicznościach.

Autor jest zdania, że określenia te warto zastąpić pojęciem „umownej odpowiedzialności odszkodowawczej”. Pozwoliłoby to na czytelne odróżnienie jej od ustawowego obowiązku naprawienia szkody, a zarazem nie sugerowałoby, że umowna (pierwotna) powinność odszkodowawcza może wynikać tylko z umów (konstrukcyjnie) gwarancyjnych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX