Grzegorczyk Paweł, O czasowych granicach zarzutu potrącenia i konsekwencjach ich naruszenia (art. 203(1) § 2 i art. 840 § 1 pkt 2 in fine k.p.c.)

Artykuły
Opublikowano: PPC 2020/3/405-440
Autor:
Rodzaj: artykuł

O czasowych granicach zarzutu potrącenia i konsekwencjach ich naruszenia (art. 203(1) § 2 i art. 840 § 1 pkt 2 in fine k.p.c.)

Słowa kluczowe: potrącenie, zarzut potrącenia, koncentracja materiału procesowego

1.Wprowadzenie

Potrącenie jest jednym ze zdarzeń prawnych prowadzących do wygaśnięcia zobowiązania. Wygaśnięcie zobowiązania nie następuje jednak w tym przypadku na skutek spełnienia świadczenia, lecz w związku z zaliczeniem jednej z wzajemnych wierzytelności pieniężnych na poczet drugiej z tym skutkiem, że obie wierzytelności umarzają się do wysokości wierzytelności niższej (art. 498 § 2 k.c. ). W modelu przyjętym w prawie polskim potrącenie ustawowe nie dochodzi do skutku z mocy prawa, wraz ze ziszczeniem się ustawowych przesłanek potrącenia (powstaniem stanu potrącalności). Według szeroko akceptowanego stanowiska powstanie stanu potrącalności skutkuje powstaniem uprawnienia kształtującego, którego treścią jest możność doprowadzenia do wygaśnięcia przeciwstawnej wierzytelności przez złożenie drugiej stronie stosunku prawnego stosownego oświadczenia woli .

Doniosłe znaczenie gospodarcze potrącenia, polegające m.in. na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX