Grudecki Michał, O charakterze prawnym przerwania ciąży (rozważania de lege lata i de lege ferenda w związku z artykułem M. Małeckiego)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2022/12/142-153
Autor:
Rodzaj: artykuł

O charakterze prawnym przerwania ciąży (rozważania de lege lata i de lege ferenda w związku z artykułem M. Małeckiego)

1. Wprowadzenie. Po raz drugi w krótkim czasie lektura wysoce pobudzającego intelektualnie artykułu M. Małeckiego skłania do polemiki. Warto zatem potraktować tę publikację jako ważny sygnał, który zachęca do dyskusji nad aktualnym charakterem zabiegu przerwania ciąży i – co najważniejsze – do wysunięcia dalszych uwag de lege ferenda.

Polemika jest kolejnym głosem w dyskursie wywołanym wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 22.10.2020 r. , mogącym stanowić pierwszy krok w ograniczaniu prawa do aborcji w Polsce . Należy wspomnieć o obywatelskim projekcie ustawy „Stop aborcji” , który trafił do Sejmu 22.09.2021 r. Jego celem była likwidacja dopuszczalnego przerwania ciąży w każdym z przypadków i wprowadzenie odpowiedzialności karnej m.in. samej matki za zabójstwo w przypadku usunięcia płodu. Fakt odrzucenia tego projektu przez Sejm w dniu 2.12.2022 r. nie oznacza, by ta sama bądź podobna inicjatywa ustawodawcza nie została uchwalona w przyszłości, gdy reprezentantami narodu w ławach...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX