Szlachetko Katarzyna, Zielińska-Dąbkowska Karolina M., O (bez)skuteczności prawa polskiego wobec antropogenicznych zanieczyszczeń światłem sztucznym (ang. man-made light pollution)

Artykuły
Opublikowano: PPP 2021/5/22-39
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

O (bez)skuteczności prawa polskiego wobec antropogenicznych zanieczyszczeń światłem sztucznym (ang. man-made light pollution)

Słowa kluczowe: zanieczyszczenia światłem sztucznym, antropogeniczne zanieczyszczenia światłem sztucznym, prawne narzędzia przeciwdziałania zanieczyszczeniom światłem sztucznym

1.Wprowadzenie

Celem artykułu jest określenie i ocena prawnych uwarunkowań przeciwdziałania zanieczyszczeniom światłem sztucznym w prawie polskim oraz ustalenie ewentualnych braków w tym zakresie, które wymagają interwencji ustawodawcy. Analiza normatywna koncentruje się na przepisach z zakresu prawa ochrony środowiska, które bezpośrednio implikują skuteczność regulacji prawa planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz prawa budowlanego w zakresie przeciwdziałania przedstawionym zanieczyszczeniom.

Warto podkreślić, że chociaż problematyka zanieczyszczenia światłem sztucznym nie utrwaliła się jeszcze głęboko w świadomości społecznej, to poszczególne kraje członkowskie Unii Europejskiej podejmują – na różne sposoby – walkę z tym problemem. Środki przeciwdziałania zanieczyszczeniom światłem sztucznym są regulowane w odrębnych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX