Czech Tomasz, Nowa regulacja hipoteki. Zagadnienia intertemporalne

Artykuły
Opublikowano: PS 2010/11-12/17-45
Autor:
Rodzaj: artykuł

Nowa regulacja hipoteki. Zagadnienia intertemporalne

I.Wstęp

W dniu 20 lutego 2011 r. wchodzi w życie nowelizacja przepisów o hipotece . W sposób istotny zmienia ona dotychczasowe unormowania ustawy o księgach wieczystych i hipotece . Przede wszystkim znosi podział regulacji hipoteki na zwykłą i kaucyjną, a w zamian wprowadza jednolitą konstrukcję prawa hipotecznego.

Celem niniejszego artykułu jest omówienie zagadnień intertemporalnych, jakie wiążą się z wejściem w życie wspomnianej nowelizacji. Artykuł koncentruje się na zmianach przepisów u.k.w.h. i pomija płaszczyznę intertemporalną zmian w Kodeksie cywilnym (art. 2 nowelizacji), przepisach egzekucyjnych (art. 3-4 i art. 9 nowelizacji) oraz przepisach szczególnych (art. 5-8 nowelizacji).

II.Wątpliwość terminologiczna

Na wstępie artykułu warto zwrócić uwagę na - pozornie drobną - kwestię natury terminologicznej. Dotychczas termin „hipoteka” (bez przymiotników) oznaczał hipotekę wyrażoną w oznaczonej sumie pieniężnej, nie wyższej niż kwota zabezpieczonej wierzytelności (art. 68u.k.w.h.), ściśle związaną z tą wierzytelnością...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX