Tymiński Radosław, Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jako przyczynienie się poszkodowanego w rozumieniu art. 362 k.c.

Artykuły
Opublikowano: PS 2016/11/27-42
Autor:
Rodzaj: artykuł

Nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych jako przyczynienie się poszkodowanego w rozumieniu art. 362 k.c.

1. Współcześnie bardzo wiele się mówi i pisze o obowiązkach lekarzy, często zapominając, że udane leczenie jest warunkowane nie tylko wiedzą i doświadczeniem lekarza, lecz także postawą pacjenta. Celem niniejszego artykułu jest rozważenie w świetle art. 362 kodeksu cywilnego możliwych konsekwencji prawnych stwierdzenia w toku postępowania sądowego faktu nieprzestrzegania zaleceń terapeutycznych przez pacjenta. Problem ten, jak wynika z badań medycznych, jest bardzo powszechny, a jak dotąd nie doczekał się szerszego omówienia w doktrynie prawa . Punktem wyjścia do dalszych rozważań jest zdefiniowanie frazy „nieprzestrzeganie zaleceń terapeutycznych”, którym będę się posługiwał w tym artykule.

2. Zgodnie ze słownikiem języka polskiego czasownik „zalecić” oznacza „poradzić coś w sposób autorytatywny” lub „doradzić wykonanie czegoś”, „wskazać na zalety czegoś lub kogoś” . Na gruncie nauk medycznych słowo „zalecenie” jest rozumiane jako przedstawienie pacjentowi przez lekarza wytycznych...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX