Jaros Michał, Możliwość symultanicznego stosowania ulgi na działalność B+R oraz preferencyjnej stawki związanej z dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do 1.01.2022 r.

Artykuły
Opublikowano: PP 2023/5/25-30
Autor:
Rodzaj: artykuł

Możliwość symultanicznego stosowania ulgi na działalność B+R oraz preferencyjnej stawki związanej z dochodami z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do 1.01.2022 r.

Niniejszy artykuł został zainspirowany wprowadzonym 1.01.2022 r. art. 24d ust. 9a ustawy z 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych – dalej u.p.d.o.p. – który wprost zezwala na symultaniczne zastosowanie ulgi B+R oraz IP Box w jednym roku podatkowym, względem tej samej podstawy opodatkowania. W pewnym uproszeniu oznacza to możliwość zastosowania obu instrumentów podatkowych wobec dochodu generowanego przez jeden produkt lub jedną usługę. Dotychczasowa praktyka interpretacyjna wskazywała, że w poprzednim stanie prawnym było to niedopuszczalne.

W ocenie autora możliwość symultanicznego stosowania ulg B+R oraz IP Box była już możliwa od 1.01.2019 r., co potwierdza również kształtujące się orzecznictwo sądów administracyjnych. Celem przedmiotowego artykułu jest zaprezentowanie dotychczasowego podejścia organów interpretacyjnych oraz zestawienie go z powstającą linią jurydyczną, uzupełnioną o komentarz autora, oraz wykazanie, że symultaniczne stosowanie ulg B+R oraz IP Box było możliwe już od 1.01.2019 r.

Omawiane zagadnienie jest niezwykle istotne dla podmiotów, które dotychczas były zmuszone do wyboru pomiędzy preferencyjnym opodatkowaniem dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnej – dalej kwalifikowane IP – a ulgą kosztową polegającą na odliczeniu kosztów kwalifikowanych działalności badawczo-rozwojowej. Ewentualna możliwość „ponownego” odliczenia od podstawy opodatkowania niektórych wydatków, takich jak wynagrodzenia pracownicze, które często stanowią jedną z wyższych pozycji kosztowych, a następnie opodatkowanie jej według 5-procentowej stawki podatkowej, stanowi kolosalną oszczędność podatkową. Należy przy tym mieć na uwadze możliwość skorygowania lat ubiegłych, w których obowiązują obie preferencje. W związku z tym problem możliwości symultanicznego stosowania ulgi B+R oraz IP Box jest wart uwagi.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX