Ciepla Anna, Karolczyk Bartosz, Moc wiążąca wyroku zapadłego między wspólnikami spółki z o.o. Rozważania na kanwie uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 8.03.2012 r. (III CSK 292/11)

Artykuły
Opublikowano: PPC 2015/4/665-679
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Moc wiążąca wyroku zapadłego między wspólnikami spółki z o.o. Rozważania na kanwie uzasadnienia do wyroku Sądu Najwyższego z 8.03.2012 r. (III CSK 292/11)

1.Wprowadzenie

Wskazane orzeczenie zapadło na tle dość skomplikowanego stanu faktycznego. Nie zmienia to faktu, że przesłankę rozstrzygnięcia sporu stanowił problem, którego sformułowanie nie nastręcza trudności, mianowicie chodziło o ocenę skuteczności wykonania przez pozwanego prawa pierwszeństwa nabycia udziałów w spółce z o.o.

Niemniej, sednem niniejszego tekstu będą kwestie procesowe.

W uzasadnieniu wyroku Sąd Najwyższy skonstatował, że w sprawie o ustalenie praw udziałowych w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie występuje po stronie biernej współuczestnictwo konieczne obejmujące pozostałych wspólników i spółkę. Jest tak m.in. dlatego, że „prawomocny wyrok ustalający w sporze między osobami roszczącymi sobie prawa do określonych udziałów w spółce niewątpliwie wiąże na podstawie art. 365 § 1 k.p.c. [ustawy z 17.11.1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego – przyp. red.] także spółkę [podkr. B.K. i A.C. ]”.

Teza ta, a zwłaszcza jej uzasadnienie, nasuwa pewne pytania i na pewno wymaga – naszym...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX