Chmielnicki Paweł, Metodyka badań nad źródłami powstawania prawa, cz. 2. Uzasadnienie i objaśnienie poszczególnych faz badań.

Artykuły
Opublikowano: PPP 2012/4/72-101
Autor:
Rodzaj: artykuł

Metodyka badań nad źródłami powstawania prawa, cz. 2. Uzasadnienie i objaśnienie poszczególnych faz badań.

W poprzedniej części opracowania omówiono podstawy podejścia badawczego do problematyki źródeł pochodzenia prawa oraz dokonano ogólnej charakterystyki faz badań. W niniejszym artykule każda z tych faz zostanie szczegółowo objaśniona, łącznie z podaniem prostych przykładów przewidywanych wyników badawczych.

1.Uwagi dotyczące fazy 1

Zorientowanie tematu projektu badawczego wokół istniejącej instytucji formalnej (prawnej) jest wskazane, przynajmniej na początkowym etapie badań nad materialnymi źródłami prawa, z dwóch powodów. Po pierwsze z uwagi na wiodący cel badań, jakim jest poznanie źródeł pochodzenia prawa. Oczywiście to - samo w sobie - nie przesądza o konieczności formułowania tematu badawczego zawsze w odniesieniu do jakiejś instytucji formalnej. Wręcz przeciwnie, skoro celem badań jest poznanie źródeł pochodzenia prawa, to szczególnie interesujące byłoby zbadanie relacji zachodzących pomiędzy regułami ładu aksjonormatywnego właśnie od strony instytucji (reguł) niesformalizowanych, gdyż mogłoby to ujawnić...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX