Jurewicz Justyna, Kryteria podobieństwa przestępstw w ujęciu kodeksu karnego

Artykuły
Opublikowano: PiP 2008/11/77-83
Autor:
Rodzaj: artykuł

Kryteria podobieństwa przestępstw w ujęciu kodeksu karnego

1.

Niniejsze opracowanie stanowi próbę wyjaśnienia kryteriów podobieństwa przestępstw w oparciu o regulacje zawarte w kodeksie karnym z 1997 r. Celowo pominięto tu szczegółowe rozważania na temat różnic w ujęciu podobieństwa przestępstw między uprzednim a obowiązującym stanem prawnym. Niemniej jednak dorobek doktryny powstały pod rządami kodeksów karnych z 1932 r. i 1969 r. zachowuje w pewnej mierze aktualność i jest przydatny w wykładni obecnych rozwiązań.

W obowiązującym stanie prawnym definicja podobieństwa przestępstw została określona w art. 115 § 3 k.k. Zgodnie z tym przepisem, przestępstwami podobnymi są przestępstwa należące do tego samego rodzaju; ponadto za przestępstwa podobne uważa się także przestępstwa z zastosowaniem przemocy lub groźby jej użycia albo popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej.

Prawidłowe ustalenie podobieństwa ma istotne znaczenie praktyczne, gdyż jako przesłanka konieczna przesądza o przyjęciu recydywy specjalnej podstawowej (art. 64 § 1k.k.) oraz o...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX