Opitek Paweł, Kontrola transferów pieniądza bezgotówkowego w czasie rzeczywistym jako nowa forma czynności operacyjno-rozpoznawczych na przykładzie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (postulaty de lege ferenda)

Artykuły
Opublikowano: Prok.i Pr. 2021/2/154-174
Autor:
Rodzaj: artykuł

Kontrola transferów pieniądza bezgotówkowego w czasie rzeczywistym jako nowa forma czynności operacyjno-rozpoznawczych na przykładzie ustawy o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (postulaty de lege ferenda)

Streszczenie

Opracowanie dotyczy możliwości niejawnego „śledzenia” przemieszczanie się pieniądza bezgotówkowego w systemach bankowych w ramach czynności operacyjno-rozpoznawczych. Jest to ważny problem w zwalczaniu przestępczości, ponieważ instytucje finansowe zbyt często wykorzystywane są do prania pieniędzy i innych nadużyć. W pierwszym rozdziale artykułu przeprowadzono ogólną charakterystykę tematu. Następnie analizie poddano obowiązujące przepisy prawa pod kątem możliwości prowadzenia niejawnego nadzoru przemieszczania się pieniędzy w systemach informatycznych i teleinformatycznych. W dwóch kolejnych rozdziałach zdefiniowano naturę techniczną i prawną pieniądza zapisanego na rachunku bankowym i scharakteryzowano infrastrukturę do jego zarządzania. Podjęte rozważania dały podstawę do sformułowania projektu nowych przepisów prawnych w ustawie o Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, które umożliwiałyby śledzenie transferów elektronicznych środków płatniczych w czasie rzeczywistym, jako nowej formy czynności operacyjno-rozpoznawczych. W podsumowaniu artykułu postuluje się powołanie zespołu do opracowania szczegółów nowych regulacji w prawie polskim.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX