Bernatt Maciej, Kontrola sądowa nad interpretacją prawa dokonaną przez organy władzy wykonawczej (perspektywa amerykańska)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2015/6/39-52
Autor:
Rodzaj: artykuł

Kontrola sądowa nad interpretacją prawa dokonaną przez organy władzy wykonawczej (perspektywa amerykańska)

1. Rozwinięta w Stanach Zjednoczonych koncepcja judicial deference po raz pierwszy została przyjęta w wyroku Sądu Najwyższego USA z 1984 r. w sprawie Chevron . Istotą tej koncepcji jest sądowa powinność poszanowania albo przynajmniej brania pod uwagę interpretacji prawa dokonanej przez organ władzy wykonawczej, który został powołany przez ustawodawcę do zarządzania danym – tym prawem określonym – obszarem polityki państwa . Koncepcja judicial deference oraz sprawa Chevron to obecnie jeden z najczęściej poruszanych tematów w obszarze amerykańskiego prawa administracyjnego i jego styku z prawem konstytucyjnym .

Podjęcie tematu jest uzasadnione z kilku powodów. Po pierwsze, ustalenia judykatury i doktryny amerykańskiej mogą być interesujące z perspektywy rozważań na temat zakresu kontroli sądowej decyzji specjalistycznych organów administracji odpowiedzialnych za regulację rynku. Zagadnienie to jest szczególnie dyskusyjne w polskim i unijnym prawie konkurencji. Po drugie, refleksja na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX