Karaźniewicz Justyna, Kontrola osobista po nowelizacji ustawy o Policji. Czy zmiany wynikające z wyroku TK usunęły czy pogłębiły wątpliwości co do tej instytucji?

Artykuły
Opublikowano: PiP 2022/1/129-143
Autor:
Rodzaj: artykuł

Kontrola osobista po nowelizacji ustawy o Policji. Czy zmiany wynikające z wyroku TK usunęły czy pogłębiły wątpliwości co do tej instytucji?

1. Zagadnienia wprowadzające. Kontrola osobista, uregulowana w ustawie o Policji (dalej: u.p.) jest czynnością administracyjno-porządkową, wykorzystywaną przez Policję od blisko 40 lat . Mimo to jej ocena z punktu widzenia normatywnego nie jest jednoznaczna, zwłaszcza w płaszczyźnie odniesienia jej do konstytucyjnych zasad ograniczania korzystania z praw i wolności przez jednostkę. Wątpliwości te znalazły swój wyraz także we wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, który zakwestionował zgodność z Konstytucją regulacji tej czynności . Zarzuty RPO odnosiły się do dwóch kwestii. Po pierwsze, że ustawa o Policji zawiera jedynie podstawę prawną kontroli osobistej i wskazuje ogólnie określone przesłanki jej podjęcia, pozostawiając poza swymi normami zakres podejmowanych czynności i uniemożliwiając tym samym jej zdefiniowanie i wyznaczenie granic dopuszczalnej ingerencji władzy publicznej w sferę prawa do prywatności i nietykalności osobistej. Regulacje te zostały natomiast objęte...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX