Moskwa Paweł, Szlęzak Andrzej S., Kilka uwag o wnoszeniu aportów do spółek kapitałowych - na marginesie wyroku Sądu Najwyższego z 19 października 2006 r.

Artykuły
Opublikowano: PS 2012/1/5-17
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Kilka uwag o wnoszeniu aportów do spółek kapitałowych - na marginesie wyroku Sądu Najwyższego z 19 października 2006 r.

1.

Jak wiadomo, na nikogo nie można przenieść prawa bez jego zgody . Prawidłowość ta stanowi jedną z podstawowych zasad (opisowych ) prawa cywilnego. Zgody nabywcy i zbywcy przyjmują (z reguły) postać komplementarnych wobec siebie oświadczeń woli, zaś zdarzenie cywilnoprawne, na które składają się takie oświadczenia, jest umową. Pochodne nabycie prawa, a więc nabycie „od kogoś”, wymaga (z reguły) umowy, zaś sukcesja w prawa zbywcy jest wówczas sukcesją pod tytułem szczególnym.

Gdy oświadczenia woli mające prowadzić do zbycia/nabycia praw w drodze umowy mają wywołać skutki prawne w sferze majątkowej podmiotu innego niż osoba fizyczna, człowiek, który formułuje oświadczenie woli, powinien działać - co do zasady - jako organ takiego podmiotu (wówczas „złożenie oświadczenia woli” przypisuje się abstraktowi będącemu osobą prawną czy jednostką organizacyjną wyposażoną w zdolność prawną) albo jako jego przedstawiciel ustawowy lub pełnomocnik. Właściwe umocowanie człowieka (pochodzące z ustawy...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX