Płatek Monika, Granice racjonalnej polityki karnej i penitencjarnej

Artykuły
Opublikowano: PiP 2006/9/28-43
Autor:
Rodzaj: artykuł

Granice racjonalnej polityki karnej i penitencjarnej

I.Wprowadzenie.

O polityce karnej pisał Emil Stanisław Rappaport, wybitny prawnik i penitencjarysta, iż "jest nie tylko sztuką praktyczną, sposobem kształtowania zmiennych stosunków społeczno-państwowych, lecz jest również teorią, oddzielną dyscypliną naukową o wyodrębnionych już dzisiaj konturach i treści" .

Racjonalne jest to co słuszne i dobre. Kryteria tego, co dobre i słuszne nie muszą być jednoznaczne. Wiadomo jednak, że nie surowość, lecz nieuchronność kary jest najlepszym gwarantem zapobiegania przestępstwom, więc jeśli zwalczanie i zapobieganie przestępstw jest oczekiwanym celem tej polityki, to zaostrzanie surowości kary i jednoczesny brak jej nieuchronności nie będzie działaniem racjonalnym. Granice racjonalności są więc tam, gdzie podejmowane działania nie wychodzą naprzeciw realizacji stawianych przed prawem karnym zadań i celów.

Słabością prawa karnego jest jego znikoma, zwłaszcza w porównaniu z innymi gałęziami prawa, zdolność do rozwiązywania problemów społecznych. Ze względu na katalog...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX