Strzała Karol, Generowanie wydatków na cele publiczne - tendencje polityki legislacyjnej ustawodawcy polskiego w latach 1990-2020

Artykuły
Opublikowano: PPP 2020/12/97-112
Autor:
Rodzaj: artykuł

Generowanie wydatków na cele publiczne - tendencje polityki legislacyjnej ustawodawcy polskiego w latach 1990-2020

Słowa kluczowe: wydatki publiczne, budżet, polityka fiskalna, legislacja, deficyt

1.Wprowadzenie

Polityka finansowa państwa składa się z polityki fiskalnej oraz polityki monetarnej. W przyjętym zwyczajowym systemie demokratycznym za politykę monetarną odpowiada bank centralny. Polityka fiskalna jest natomiast jedną z prerogatyw władzy wykonawczej . Polityka ta jest jednym z najistotniejszych elementów właściwego funkcjonowania państwa, określa bowiem ona sposób zarządzania wpływami budżetowymi i jego wydatkami oraz głęboko wpływa na sferę gospodarczą .

Problem badawczy dotyczący wydatków publicznych jest bezpośrednio powiązany z działalnością fiskalną państwa. Pozwala on odpowiedzieć na pytanie, czy efektem ustanowionej regulacji jest zwiększenie szeroko pojętych kosztów funkcjonowania państwa, włączając w to koszty zaspokajania potrzeb społecznych, czyli czy stosowanie regulacji powoduje konieczność przeznaczenia większych środków na poszczególne instytucje, zadania czy inne wydatki państwowe.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX