Kornberger-Sokołowska Elżbieta, Finanse publiczne w Konstytucji (refleksje po 25 latach obowiązywania regulacji dotyczących budżetów publicznych)

Artykuły
Opublikowano: PiP 2022/10/306-319
Autor:
Rodzaj: artykuł

Finanse publiczne w Konstytucji (refleksje po 25 latach obowiązywania regulacji dotyczących budżetów publicznych)

1. Konstytucjonalizacja zagadnień dotyczących finansów publicznych oznacza nadanie im najwyższej rangi prawnej. Z norm konstytucyjnych wynikają najważniejsze zasady określające ustrój finansowy państwa, stanowią jednocześnie o obowiązkach ustawodawcy zwykłego w zakresie prawodawstwa finansowego, a także wprowadzają ograniczenia co do kierunków i treści regulacji ustawowych. Wyznaczają one także kompetencje organów państwa w związku z podejmowaniem działań w obszarze finansów publicznych, w tym także ograniczenia co do kręgu podmiotów uprawnionych do podejmowania określonych działań.

Regulacje konstytucyjne dotyczące finansów publicznych, jeśli chodzi o ich umiejscowienie, można podzielić na dwa rodzaje. Pierwszy wynika z unormowań zamieszczonych w różnych miejscach regulacji konstytucyjnych dotyczących kwestii wolności, praw oraz obowiązków człowieka i obywatela, źródeł prawa oraz kompetencji organów władzy i administracji publicznej, sprawowania wymiaru sprawiedliwości oraz orzekania...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX