Falski Jacek, Europejskie kryteria wolności sumienia i wyznania a islam

Artykuły
Opublikowano: PiP 2008/9/57-68
Autor:
Rodzaj: artykuł

Europejskie kryteria wolności sumienia i wyznania a islam

W dniu 10 XII 1948 Zgromadzenie Ogólne ONZ uchwaliło Powszechną Deklarację Praw Człowieka, będącą jednym z pierwszych międzynarodowych katalogów tych praw, a jednocześnie poważnym moralnym i politycznym, ale także prawnym zobowiązaniem dla świata. Europejskim odzwierciedleniem tych dążeń jest powstała z inspiracji ONZ - co potwierdzają odniesienia w preambule - Konwencja o Ochronie Praw Człowieka i Podstawowych Wolności.

Niezwykle ważnym, wręcz kluczowym prawem gwarantującym poszanowanie przez władze publiczne pluralizmu poglądów i przekonań moralnych, filozoficznych, religijnych czy politycznych, pozwalającym zachować jednostce autonomię duchową, jest - w świetle obu dokumentów - prawo do wolności myśli, sumienia i wyznania.

Jak wynika z art. 9 ust. 1 Konwencji, wolność wyznania jest tylko jednym z aspektów wolności wyższej, która integruje wymienione wcześniej w art. 9wolności myśli i sumienia oraz, na trzecim miejscu, wolność wyznania. Tak jak nienaruszalność integralności fizycznej...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX