Grzegorczyk Filip, Hejnar Jerzy, Dyrektywa 2006/43/WE i rozporządzenie UE/537/2014 jako instrumenty zapewniające skuteczność regulacji wybranych zachowań korporacyjnych na rynku kapitałowym

Artykuły
Opublikowano: PPP 2015/7-8/97-108
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Dyrektywa 2006/43/WE i rozporządzenie UE/537/2014 jako instrumenty zapewniające skuteczność regulacji wybranych zachowań korporacyjnych na rynku kapitałowym

1.Wprowadzenie

Problematyka zapewnienia skuteczności regulacji prawnych z punktu widzenia kształtowania właściwych postaw adresatów norm prawnych jest złożona i omawiana w literaturze od dawna. Niniejsze opracowanie nie aspiruje do roli dzieła kompleksowo omawiającego zakreśloną w tytule problematykę. Chodzi raczej o wskazanie dwóch problemów, i to w specyficznym aspekcie zachowań korporacyjnych, a mianowicie o odpowiedź na następujące pytania:

1.

Czy samoregulacja na rynku kapitałowym jest wystarczająca dla skutecznego normowania zachowań korporacyjnych?

2.

Jakie jest podejście prawodawcy unijnego do samoregulacji (biorąc pod uwagę dyrektywę 2006/43/WE i rozporządzenie UE/537/14 jako wiodące unijne akty normatywne w omawianej dziedzinie)?

Wydaje się, że problematyka skuteczności regulacji wybranych zachowań korporacyjnych stanowi temat istotny w gospodarce rynkowej, a szczególnie w dobie kryzysu finansowego.

2.Specyfika rynku kapitałowego i skuteczność jego samoregulacji

Teza, że rynek kapitałowy ma znaczenie fundamentalne w gospodarce rynkowej, nie powinna budzić...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX