Wyszkowska Dorota, Wyszkowski Adam, Dylematy wieloletniej prognozy finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego w ujęciu teoretycznym

Artykuły
Opublikowano: FK 2016/11/13-22
Autorzy:
Rodzaj: artykuł

Dylematy wieloletniej prognozy finansowej w jednostkach samorządu terytorialnego w ujęciu teoretycznym

Wieloletnia prognoza finansowa uchwalana w jednostkach samorządu terytorialnego stanowi instrument wieloletniego planowania finansowego, a obowiązek jej sporządzania wynika z uregulowań zawartych w ustawie z 27.08.2009 r. o finansach publicznych. Wieloletnie planowanie finansowe uznawane jest przez współczesną naukę za ważny instrument nowoczesnego zarządzania finansami publicznymi, w tym samorządowymi.

Pomimo istotnego ryzyka związanego z wieloletnim planowaniem dochodów i wydatków, uznaje się ten system planowania za taki, który pozwala osiągnąć optymalne warunki do stabilizacji polityki finansowej JST oraz określić perspektywiczne możliwości rozwojowe danej jednostki. Z założenia wieloletnie prognozy finansowe miały stać się nowoczesnym instrumentem zarządzania finansami samorządowymi, umożliwiającym długoterminowe planowanie rozwoju jednostek samorządu terytorialnego i kontrolowanie wielkości ich zadłużenia. W praktyce okazało się jednak, że nieprecyzyjność lub nadmierność uregulowań prawnych oraz różnego rodzaju problemy z realnością planowania sprawiły, iż znaczna część jednostek samorządu terytorialnego postrzega wieloletnie prognozy finansowe jako przejaw nadmiernej biurokratyzacji, a nie instrument zarządzania finansami. Problemy związane z wieloletnią prognozą finansową pojawią się zarówno na etapie jej przygotowania, zmian, jak i realizacji.

Celem artykułu jest przedstawienie wieloletniego planowania finansowego w teorii oraz wybranych dylematów związanych z wieloletnią prognozą finansową.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX