Błachucki Mateusz, Dostęp do informacji przekazywanych Komisji Europejskiej i Prezesowi UOKiK w trakcie procedury łagodzenia kar pieniężnych (leniency)

Artykuły
Opublikowano: EPS 2015/5/10-22
Autor:
Rodzaj: artykuł

Dostęp do informacji przekazywanych Komisji Europejskiej i Prezesowi UOKiK w trakcie procedury łagodzenia kar pieniężnych (leniency)

Prawo konkurencji jest przykładem dynamicznie rozwijającej się gałęzi administracyjnego prawa gospodarczego. Rozwój ten jest w dużym stopniu funkcją dynamiki przedmiotu regulacji, tj. zachowań rynkowych przedsiębiorców. Zmieniająca się sytuacja rynkowa, ewoluująca struktura rynków oraz dostosowywanie się przedsiębiorców do otoczenia regulacyjnego wymuszają na ustawodawcy oraz organach antymonopolowych konieczność dostosowania instrumentów prawnych do zmian przedmiotu interwencji administracyjnej. Jedną z nowości w unijnym i polskim prawie konkurencji jest system łagodzenia kar (ang. leniency) stanowiący przykład zastosowania ekonomicznych zachęt w celu zwalczania karteli. Istotą programu łagodzenia kar jest możliwość odstąpienia od ukarania lub obniżenie kary finansowej za popełniony delikt antymonopolowy w zamian za przyznanie się do jego popełnienia i przedstawienie dowodów na zaistnienie tego deliktu. Wprowadzeniu nowych instytucji, takich jak leniency, towarzyszy często tworzenie nowych reguł procesowych ich stosowania zawierających szczególne regulacje, m.in. w zakresie dostępu do informacji zawartych w aktach postępowania uzyskanych w ramach leniency. Reguły i sposoby uzyskiwania dostępu do tych informacji rozwijają się i podlegają w ostatnich latach istotnym przemianom, a co więcej, proces ten wchodzi w kolejną fazę – po rozwoju w drodze orzecznictwa sądowego, następuje czas zmian legislacyjnych.

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX