Maniewska Eliza, Dopuszczalność zawarcia umowy prorogacyjnej w sprawach z zakresu prawa pracy

Artykuły
Opublikowano: PS 2015/5/122-132
Autor:
Rodzaj: artykuł

Dopuszczalność zawarcia umowy prorogacyjnej w sprawach z zakresu prawa pracy

Przez właściwość sądu należy rozumieć zakres spraw przekazanych mu do rozpoznania i rozstrzygnięcia w postępowaniu cywilnym. W zależności od tego, z jakiego źródła płynie przekazanie sprawy do rozpoznania sądowi, rozróżnia się: właściwość ustawową (tj. określoną przepisami ustawy), właściwość umowną (tj. wypływającą z umowy stron działających w granicach dozwolonych ustawą procesową) oraz właściwość delegacyjną (tj. właściwość wynikającą z przydzielenia danej sprawy sądowi przez inny sąd). Podział spraw między sądy przeprowadzany jest na trzech płaszczyznach: terytorialnej, przedmiotowej oraz funkcjonalnej.

Właściwość miejscowa określa, jaki sąd jest terytorialnie właściwy do przeprowadzenia postępowania w danej sprawie w pierwszej instancji.

Zasadę stanowi właściwość ustawowa. Ustawodawca określa miejscową właściwość sądu w procesie na podstawie kryteriów, które w większości wypadków umożliwiają stronom dochodzenie ich roszczeń przed najdogodniejszym sądem państwowym. Jednak z uwagi na...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX