Kubień Krzysztof, Disclosure w prawie angielskim jako narzędzie wyrównania szans stron oraz ustalenia prawdy w postępowaniu cywilnym, cz. I.

Artykuły
Opublikowano: PPC 2015/4/555-582
Autor:
Rodzaj: artykuł

Disclosure w prawie angielskim jako narzędzie wyrównania szans stron oraz ustalenia prawdy w postępowaniu cywilnym, cz. I.

1.Wprowadzenie do zagadnienia

1.1.Uwagi wprowadzające

Począwszy od 1989 r. instytucje polskiego postępowania cywilnego ulegają zasadniczym zmianom. Jest to ciągły proces, który wymaga stałego rozszerzania posiadanej wiedzy. Jedną z instytucji prawa procesowego, którą warto poznać, jest procedura disclosure lub discovery znana w systemach common law. Procedura ta służy nakłonieniu i przymuszeniu stron sporu do wyjawienia przeciwnikowi znanych stronie istotnych okoliczności faktycznych oraz środków dowodowych.

Niniejsza praca ma na celu przedstawienie zarysu omawianej instytucji w kształcie, w jakim jest ona używana współcześnie w prawie Anglii i Walii, które dysponują wspólnymi przepisami postępowania cywilnego . Praca została podzielona na dwie części. W części pierwszej autor zajmuje się zagadnieniami ogólnymi procedury wyjawienia, podczas gdy w część druga zawiera omówienie poszczególnych sposobów wyjawienia oraz ocenę angielskich regulacji zawierającą także uwagi de lege ferenda dla prawa polskiego.

1.2.Istota procedury wyjawienia (disclosure)

Pojęcie „disclosure” przetłumaczono w...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX