Zięba-Załucka Halina, Demokracja w samorządach (uwagi na marginesie niezrealizowanego projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w funkcjonowaniu samorządu)

Artykuły
Opublikowano: PPP 2013/3/69-78
Autor:
Rodzaj: artykuł

Demokracja w samorządach (uwagi na marginesie niezrealizowanego projektu ustawy o wzmocnieniu udziału mieszkańców w funkcjonowaniu samorządu)

1.Wprowadzenie

W ostatnim czasie toczy się w Polsce ożywiona dyskusja na temat deficytu demokracji , zwłaszcza w samorządach lokalnych. Niestety prezydencka inicjatywa legislacyjna w tym zakresie, chociaż skupiała się na modyfikacji prawa samorządowego w kierunku znaczącego zwiększenia udziału obywateli w życiu publicznym, wzmocnienia partnerstwa między różnymi rodzajami jednostek samorządu terytorialnego oraz uporządkowaniu relacji między organami stanowiącymi a wykonawczymi tych jednostek, nie doczekała się realizacji. Proponowana ustawa miała wzmocnić już istniejące więzi samorządu lokalnego z mieszkańcami, co w konsekwencji powinno ułatwić tworzenie społeczeństwa obywatelskiego i dobrego modelu demokracji. Była to próba zaproponowania rozwiązań instytucjonalnych, które miały przyczynić się do wypracowania takiego modelu współpracy władz lokalnych z obywatelami, aby można było mówić o rzeczywistym dialogu i negocjowaniu rozwiązań i aktywizowaniu obywateli. Warto więc wrócić do tych rozwiązań i...

Pełna treść dostępna po zalogowaniu do LEX